• Novo 11.05.2017

    Spodaj smo pripravili zapis za vse, ki jih zanimajo vitamini, minerali in maščobe v konopljinem olju.

    Vitamini, minerali in maščobe v konopljinem olju

    VITAMINI V KONOPLJINEM OLJU

    Vitamini, minerali in maščobe v konopljinem oljuVitamini so anorganske snovi, potrebne za življenje. So bistveni za delovanje našega telesa in jih, razen v redkih primerih, naše telo ne more samo izdelovati. Potrebujemo jih za rast, življenjsko moč in splošno dobro počutje, v majhnih količinah pa jih najdemo v vsaki naravni hrani. Vitamini preko encimov uravnavajo našo presnovo in so poleg mineralov katalizatorji mnogih biokemijskih reakcij.

    Temeljito si lahko o opisu rastline konoplja, vseh sestavinah in učinkovinah konopljinega olja, zdravilnih učinkih konopljinega olja, o tem kako ga uživati, kako se konopljino olje uporablja v kozmetiki, preberete na: http://www.omega3.si/izdelek/konopljino-olje/

    Vitamine delimo na:

    • vitamine topne v maščobi: to so A, E, D, K. Najdemo jih: v maslu, smetani, rastlinskih oljih, nekateri zelenjavi in v masti. Njihove značilnosti so, da so odporni na kuhanje, organizem jih lahko skladišči v jetrih, nekateri postanejo toksični, če jih jemljemo v prevelikih količinah.

     

    • vitamine topne v vodi: najpomembnejši so C, B1, B2, PP, B5, B6, B8, B9, B12. Če jih vnesemo preveč, jih izločimo s sečem, zato ni nevarnosti toksičnih učinkov.

    MINERALI IN OLIGOELEMENTI

    Človeško telo vsebuje okoli 70 elementov. Dvaindvajset (makro-in mikroelementov) jih je za življenje nujno potrebnih.

    Makroelementi so elektroliti in minerali, ki se v organizmu nahajajo v velikih količinah: natrij, kalij, klor, kalcij, magnezij, fosfor, žveplo.

    Mikroelementi so elementi, ki se v telesu nahajajo v majhnih količinah (elementi v sledeh): železo, jod, baker, cink, kobalt, krom, molibden, selen, fluor, mangan, silicij in vanadij.

    Vsi našteti elementi aktivno sodelujejo pri metaboličnih in elektrokemijskih reakcijah v živcih in mišicah. Uporabljajo se za izgradnjo kosti in zob. Te substance so katalizatorji biokemijskih reakcij, ki pomagajo encimom.

    MAŠČOBE

    Delitev maščob po njihovi kemični sestavi:

    • nasičene maščobne kisline, ki jih najdemo v mesu in mesnih izdelkih, jajcih, mlečnih izdelkih (mleko, maslo, sladka smetana, sir), palmovem olju…;
    • enkrat in večkrat nenasičene maščobne kisline najdemo v oljih (olivno, sončnično, repično…);
    • nenasičene maščobne kisline so v ribjem mesu, mesu goske in race.

    Maščobe našemu telesu dajejo energijo, lahko se skladiščijo in so vedno na voljo, ko organizem potrebuje glukozo. Sodelujejo v izgradnji živčnih tkiv in pri tvorbi hormonov. So temeljne pri nastajanju žolčnih soli, prenašajo vitamine ter so izvor esencialnih maščobnih kislin in sicer linolne in linolenske kisline. Nekatere maščobne kisline pa imajo pomembno vlogo pri preprečevanju kardiovaskularnih bolezni.

    Maščobe imajo veliko kalorično vrednost in sicer 9 Kcal/1 gram. Maščobe v prehrani vplivajo tudi na količino holesterola v krvi. Količina maščob v skupni količini dnevno vnesene hrane naj ne bi bilo večje od 30%. Idealno bi bilo dnevne količine maščob razporediti tako, da vnesemo v telo 25 % nasičenih maščobnih kislin (meso, mesni izdelki, maslo, mlečni izdelki), 50 % enkrat nenasičenih maščobnih kislin (gosja mast, olivno olje), in 25 % večkrat nenasičenih maščobnih kislin (ribe, sončnično olje, repično olje…).

    Oznake besedila: Vitamini, minerali in maščobe v konopljinem olju

    Priporočamo še:

    O jedilniku in ponudbi pri nas (ter o olju črne kumine)

    Ginseng deluje antioksidativno

    Posted by Mitja @ 9:13 am

Povezave