• Novo 03.01.2017

    V okviru seminarskih vsebin, ki smo jih predstavili že tukaj, je v tem prispevku na vrsti nekoliko podrobnejša razlaga o tem kaj nam prinaša beli čaj.

    Zakaj piti beli čaj?

    Pitje belega in zelenega čaja se nam na dolgi rok globoko obrestuje in nas obdari s povečano zbranostjo misli, ostrejšim zaznavanjem, povečano lucidnostjo ter vsakodnevnemu prispevku k ohranjanju našega zdravja in mladosti ter naše lepote, tako telesa kot duha. Vzemite si toliko časa zase, da postane pitje zelenega čaja vaš vsakodnevni ritual.

    Tako beli, kot zeleni čaj delujeta drugače poživljajoče kot kava. Čaj vpliva predvsem na osrednji živčni sistem, obenem pa zaradi svoje posebne sestave ne obremenjuje srca. Te učinke si lahko razlagamo z visoko vsebnostjo polifenolov, ki se vežejo na kofein in ga v telesu postopoma sproščajo. Pri belem in zelenem čaju se omenjen uravnovešen in enakomeren poživljajoč učinek najlažje opazi. Na duševni ravni sprošča, spravi nas v dobro voljo, izboljša razpoloženje in ne povzroča živčne napetosti.

    Beli čaj za lepoto duha in telesaBeli čaji so pripravljeni iz najnežnejših listnih brstičev iz istega grma čajevca (Camellia sinensis) kot zeleni ali črni čaji in so najmanj obdelani čaji izmed vseh čajev. Beli čaj je dobil ime po značilnih belkastih laskih, ki jih najdemo na listnih brstičih, ponekod pa mu pravijo tudi zlata luna, srebrne iglice ter celo beli oblak. Večino ga pridelajo na daljnem vzhodu, predvsem na Kitajskem in Japonskem, ter delno tudi v Indiji.

    Predstavlja pravo redkost, ker je njegov proces pridelave in obiranja precej zamuden in dolgotrajen. Čajne brstiče obirajo izključno ročno, pri tem pa uporabljajo zaščitne rokavice, z namenom, da beli čaj pride v stik z golo kožo šele takrat ko je varno položen v čajni skodelici. Podobno kot je pri obiranju je tudi pri sušenju belega čaja, vse poteka naravno, na soncu in samo za kratek čas.

    Lističev ne valjajo oz. svaljkajo, pustijo jih v naravni obliki, take kot so, zato beli čaj vsebuje še veliko zaprtih listnih brstičev. Zaradi vseh teh specialnosti je bil v zgodovini beli čaj zelo priljubljen na angleškem dvoru. Cena belega čaja je zaradi specifičnih postopkov predelave in veliko ročnega dela precej dražja kot cena črnega čaja, ki se največkrat prideluje strojno. Če primerjamo okus belega in zelenega čaja, lahko najdemo določene vzporednice, čeprav pri belem čaju ne najdemo »travnatega okusa«, ki je bolj značilen za zeleni čaj. Beli čaj je bolj blagega ter milega okusa, s celo sladkim priokusom.

    Študije, raziskave Beli čaj

    Nekatere študije (1) so pokazale, da beli čaj zaradi posebnega načina pridelave (polifenolne spojine ne oksidirajo, posledica je ohranjena visoka antioksidativna aktivnost) vsebuje celo več antioksidantov kot zeleni čaj, ki je znan kot bogat vir le teh. V belem čaju najdemo precej sestavin, ki zelo učinkovito napadajo proste radikale. Prosti radikali pospešujejo staranje kože, zato se izvlečki belega čaja vedno pogosteje uporabljajo v naravni kozmetični dejavnosti.

    V zadnjih letih je bilo opravljeno veliko raziskav, ki kažejo na koristno delovanje zelenega čaja pri preprečevanju pojava raka. EGCG, najpomembnejša učinkovina v zelenem čaju, in vitro (na celičnih modelih) preprečuje rast več vrst rakavih celičnih kultur (levkemične celice, rak ledvice, rak dojke, rak prostate, rak ustne votline, kožni rak). Kasnejše raziskave na živalih so te učinke potrdile, saj je bil opazen trend preprečevanja razvoja več tipov tumorjev, ki so jih povzročile rakotvorne snovi. Mehanizem delovanja ni še čisto pojasnjen, avtorji knjige »S hrano proti raku« pa predvidevajo, da je za učinke zelenega čaja odgovoren njegov vpliv na angiogenezo (rast novih krvnih žil). Rak namreč raste in napreduje tako, da si ustvari svoj splet krvnih žil, ki mu omogočajo preskrbo rakavega tkiva s kisikom in hranili. EGCG se je med molekulami prehranskega izvora pokazal kot najbolj učinkovit zaviralec receptorja VEGF, ki predstavlja ključni dejavnik pri sprožanju angiogeneze.

    Več o pomenu zelenega čaja za naše zdravje , preberite v knjigi: dr. Richard Beliveau in dr. Denis Gingras : S hrano proti raku, Mladinska knjiga Založba 2007 ter knjigi dr. Jurgen Weihofen v knjigi: Zeleni čaj za zdravje in dobro počutje.

    Kultura pitja čaja

    Na Kitajskem čaj tradicionalno pijejo za žejo v dobri družbi, pravi ljubitelji čajev pa čajne lističe po pitju celo pojedo! Kitajci čaj pijejo povsod in ob skoraj vsaki priložnosti. Čeprav čaj izhaja iz Kitajske, je kitajski čajni obred manj znan od japonskega. Veljajo pa zelo podobna načela kot pri japonskem čajnem obredu. Kitajski čajni obred spodbuja osredotočenost in popolno prisotnost ter predstavlja način odprtja bitja in čutov enostavnosti, simbolizirani v skodelici čaja.

    Video kako pripraviti popolni beli čaj – angl.

    Posted by Mitja @ 3:23 pm

Povezave